KISACA AKFEN GYO

KISACA AKFEN GYO

Akfen Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş., 25 Haziran 1997 tarihinde faaliyete geçen Aksel Turizm Yatırımları ve İşletmecilik A.Ş.’nin 2006 yılında gayrimenkul yatırım ortaklığına dönüştürülüp yeniden yapılandırılması ile kuruldu.

Türkiye’nin altyapı kurucusu Akfen Holding’in köklü birikiminden güç alan Akfen GYO, yıllar geçtikçe ekonomik şehir otelciliğinde proje geliştirme ve inşa ettirme alanında edindiği deneyim ile sektöründe öncü rolü üstlendi.

Uluslararası zincir otel işletmeciliği alanında dünyanın önde gelen kuruluşlarından Accor SA ile stratejik ortaklığını sürdüren Akfen GYO, bu iş birliği sonucunda Ibis ve Novotel markaları altında birçok şehir oteli projelerine imza attı. Türkiye, Rusya ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde genel olarak üç ve dört yıldızlı otel portföyü ile toplam 20 otel ve 1 ofis binasından oluşan büyüklüğe ulaşan Akfen GYO, inşa süreci tamamlanan otelleri Accor’a uzun dönemli sözleşmelerle kiraya verdi. Akfen GYO, bu iş modeli ile düzenli ve öngörülebilir kira geliri sağladı. Gayrimenkul sektöründe nitelikli projelere imza atan Akfen GYO, aradan geçen zamanda net aktif değeri açısından Türkiye’nin gayrimenkul yatırım ortaklığı şirketleri arasında ilk sıralarda yer alarak sektörde güvenilir bir konum elde etti.

11 Mayıs 2011 tarihinde halka açılan Akfen GYO, o tarihten bugüne “AKFGY” hisse kodu ile Borsa İstanbul’da (BIST) işlem görmeye devam ediyor.

Yıllar itibariyle değeri gittikçe artan Akfen GYO’nun 2020 yılının sonu itibarıyla gayrimenkul yatırım portföyü; Zeytinburnu’nda Ibis ve Novotel, Karaköy’de beş yıldızlı Novotel, Esenyurt’ta Ibis, Ankara’da Ibis, Eskişehir’de Ibis, Trabzon’da Novotel, Kayseri’de Ibis ve Novotel, Gaziantep’te Ibis ve Novotel, Bursa’da Ibis, Adana’da Ibis, İzmir’de Ibis, Tuzla’da Ibis ve Rusya Yaroslavl’da Ibis, Rusya Samara’da Ibis, Rusya Kaliningrad’da Ibis, Rusya Moskova’da Ibis ve KKTC’de ise beş yıldızlı Merit Park Otel projelerinden oluşuyor. Portföyde ayrıca Samara’da 4 bin 637m2 kullanımlı ofis binası da yer alıyor. 2021'de ise yapılan 3 sermaye artırımıyla finansman yapısını güçlendiren Akfen GYO, portföyüne; iki öğrenci yurdu (Isparta ve Kütahya Yurtları), bir tatil köyü (Bodrum Loft) ve Türkiye'nin en değerli bölgelerinden Kadıköy'de, viyadük ve ticari alanın yer aldığı Söğütlüçeşme Projesi'ni kattı.

 Akfen GYO, konusunda uzman ve tecrübeli operatörlerle uzun vadeli kira kontratları bulunan ve sürdürülebilir gelir sağlayan gayrimenkul portföyü oluşturma ve geliştirme konularına odaklanmaya devam edecek.