KISACA AKFEN GYO

KISACA AKFEN GYO

AKFEN GYO’NUN YATIRIM AMAÇLI GAYRİMENKUL PORTFÖY DEĞERİ 2023 YIL SONU İTİBARIYLA 17 MİLYAR TL’YE YAKLAŞTI

1997’de Aksel Turizm Yatırımları ve İşletmecilik A.Ş. ünvanlıyla faaliyete geçen şirket, 2006’da gayrimenkul yatırım ortaklığına dönüştürülmüştür. Akfen GYO, 2007 yılında sektörde öncülük ettiği “Çağdaş Şehir Otelleri” projesine başladı ve 16 yılda 19 otel, 1 tatil köyü, 2 yurt kompleksi,1 ofis binası ve 1 fabrika yatırımından oluşan portföye ulaştı.

2011’de halka arz süreci sonrası Akfen GYO hisseleri, 11 Mayıs 2011’de Borsa İstanbul’da işlem görmeye başladı. Fiili dolaşım oranı %44,49 seviyesinde olan Akfen GYO'nun 2023 yılı hisse kapanış fiyatı 1,97 TL, (Kapanış piyasa değeri: 7,68 milyar TL/236 milyon Euro) oldu. Akfen GYO halihazırda Yıldız Pazar’da işlem görmekte olup 2023 yılı boyunca BIST Tüm 100, Bist Sürdürülebilirlik ve SPK’nın 1. grup şirketleri arasında yer almaya başlamıştır.

 

Otel Yatırımlarından Portföy ÇeşitliliğineAkfen GYO, Türkiye ve Rusya’da Novotel ve Ibis Otel markalı otel projeleri geliştirmiş olup Türkiye’de 15, Rusya’da 4 olmak üzere toplam 19 otelini dünyanın en büyük otel işletmecilerinden Accor Grubu’na uzun dönemli kiralamıştır. Akfen GYO’nun portföyünde ayrıca Bodrum’da bulunan 5 yıldızlı tatil köyü Bodrum Loft bulunmaktadır. 31.12.2023 tarihi itibarıyla, Akfen GYO’nun sahip olduğu 19 otelin toplam oda sayısı 3.342’dir. Otel portföyü haricinde Rusya’da bir ofis binası, Türkiye’de toplam 13 bloktan oluşan 2 yurt kompleksi, 1 fabrika yatırımı bulunan Akfen GYO’nun İstanbul Söğütlüçeşme’de ticari, Bodrum Yalıkavak’ta villa ve Milas Kıyıkışlacık’ta turistik olmak üzere 3 devam eden projesi bulunmaktadır. Akfen GYO’nun toplam portföy değeri 2023 yıl sonu itibarıyla yaklaşık 572 milyon Avro’ya ulaşmıştır. (17 Ocak 2024 tarihinde Merit Park otelin sahibi olan Akfen GT A.Ş. hisselerinin tamamı satılmış olup yaklaşık portföyden 68 milyon EUR değerinde Kıbrıs Girne Merit Park portföy çıkışı olmuştur.)

 

Stratejik Ortaklıklar ve Uzun Dönemli Kiralamalar

Dünyanın başlıca otel zincirlerinden Accor ile 2005’te stratejik ortak olan Akfen GYO, Türkiye ve Rusya’da açtığı 19 otel için uzun vadeli kira sözleşmeleri imzalayarak düzenli ve öngörülebilir kira geliri elde etmektedir.

Akfen GYO’nun otelleriyle ilgili Accor ile yapılan sözleşmelerde; Akfen GYO’nun kira geliri için asgari garanti şartı bulunmaktadır. Kira geliri; cironun ya da düzeltilmiş otel brüt kârının belli bir oranından yüksek olanı şeklinde belirlenmiştir. Bu paylaşım; bir yandan minimum gelir garantisi diğer yandan da otellerin performansı ile sağlanacak gelir artışının paylaşımı potansiyeli taşımaktadır.

Akfen GYO’nun Bodrum Loft tatil köyü Akfen Turizm, yurt kompleksleri ise Kredi Yurtlar Kurumu tarafından işletilmektedir.